Hirošima


11.10. 2013
Dnes dopoledne jsme se vystěhovali z našeho malého (15 m2) ale pěkného pokojíčku v hotelu v Kumamoto, nasedli jsme nejdřív na tramvaj a pak na šinkansen a za necelé 2 hodiny jsme byli v Hirošimě (o 350 km dále na východ).

Hirošimu asi není nutné nějak zvlášť popisovat, je to moderní velkoměsto, kde jen těžko budeme hledat nějaké historické památky. Ubytovali jsme se v hotelu, který jak jsme zjistili, je široko daleko nejvyšší budova a my bydlíme v 19 patře (z 23). Výhled je tu nádherný. Pokojíček je stejně veliký jako ten v Kumamotu, ale to je tu zvykem.

Po té co jsme se ubytovali, jsme se pěšky vypravili k památníku věnovanému bombardování Hirošimy a k nedalekému "dómu", jedné z mála staveb co bombardování přežila ve skoro původním tvaru. Není to rozhodně veselé místo, ale za vidění to stojí.

Pak jsme došli k nedalekému místnímu hradu, který byl za války také kompletně zničen, ale v roce 1958 ho postavili znovu a je v něm samurajské muzeum. Není to tak obrovský hrad jako je v Kumamotu (kumamotský hrad patří k jedněm z největších zachovalých japonských hradů - taky po rekostrukci), ale na věž je pěkný pohled. Nejsme si jisti, zda vstupné do hradu stálo za to, výhled z něj nic moc (ve srovnání s naším hotelem). V muzeu je k vidění pár samurajských oblečků - "brněni" a několik mečů.

Cestou zpět do hotelu jsme procházeli místní nákupní zónou a dali si k večeři co jiného než suši. V naší kumamotské sušárně nám začali dávat menu s anglickými popisky a tak jsme si dělali legraci, že už to není ono a není to taková zábava. Dnes jsme ale dostali menu jen v japonštině, nebylo tam moc obrázků a ani naše arabské číslice, jen japonské. Japonci dost často používají arabské číslice, ale občas použijí i ty jejich znakové. Tak nás to donutilo si je najít a zjistit si ceny. Ještě k jídelním nabídkám tady v Japonsku: restaurace mají většinou za výlohou vystavená jídla, která jsou v nabídce. Jídla jsou sice umělohmotná, ale skoro k nerozeznání od opravdových.

Cestou jsme potkali obchoďák (vlastně jsou to dvě samostatné budovy) o 10-ti patrech, ve kterých je jen elektronika. Trochu neuvěřitelné, ale v Tokiu nás čekají asi větší věci. :-)

Další kapitola: Miyajima

IMG_0544
Výhled na Hirošimu z našho hotelového pokoje.

IMG_0232
Pohled na Atomový dóm - bývalý Hirošimský prefekturální palác pro výstavy produktů, který navrhl český architekt Jan Letzel.

IMG_0547
Hirošimský památník míru.

IMG_0594
Věž hirošimského hradu.

IMG_0248
Chrám v areálu hirošimského hradu.

IMG_6095
Některé ulice v Hirošimě jsou protkány spletí drátů.