Konečně sushi


7.10. 2013
Dnešní den byl takový pracovně lenošný. Rozdělili jsme si to - Katka pracovala a Petr chodil trochu po centru města Kumamoto a pak lenošil. Setkali jsme se na oběd a našli konečně nefalšovanou sushi restauraci. Sushi se tu dá koupit v samoobsluhách a podobných obchůdcích, ale čistě sushi restauraci jsme tu nemohli najít, až dnes konečně. Přikládáme fotku dnešního oběda (nigiri set - porce pro jednoho). Skoro se to nedalo sníst, polévku už jsme nemohli. Cena za celé menu byla asi jako když si u nás v restauraci dáme jeden kousek tuňáka (to podlouhlé červené vlevo dole). Bylo to úžasné a nebyli jsme tam určitě naposledy.

Malý rozbor tácu na obrázku: vlevo nahoře klasický salát s výbornou zálivkou. Dále doprava, schovaná bílá mistička, v té byla různá vařená masa (pár kousků vepřového, tuňáka a možná i něco jiného), bylo to studené, ale dobré. Vpravo pak tempura: v těstíčku smažený lilek, kreveta, ryba, list salátu/řasy? Docela dobré, ale hodně mastné.
V další řadě pak miska s víčkem. V té bylo něco bílého pudinkové konzistence, ale slané a bylo to teplé. Zajímavé. Vedle pak miska se sójovou omáčkou.
V první řadě pak nigiri sushi: syrové ryby, kreveta (vařená) a vaječná omeleta na hromádce rýže. Úžasné! Pod tím pak roličky maki sushi: zelenina/syrové ryby obalené v rýži a řase. Mňamka.
Vpravo dole pak miso polévka: silný rybí vývar s nějakou krupicí, řasami, houbičkami. Bylo to dobré, ale bylo toho hodně.
K tomu jsme dostali horký zelený čaj, který byl moc dobrý.

Zajímavost: nápoje typu čaj, kohoutková voda jsou k jídlu zdarma. Platili jsme zatím jen pivo. Nenechávají se tu žádná dýška, takže je předem jasné, kolik se bude platit. V restauracích, kde jsme zatím jedli, se platí až u východu u pokladny.

Jedna malá historka z nákupu v obchodě. Nákup stál asi 295 jenů, platili jsme 300 a už jsme odcházeli, prodavač za námi vyběhl a nesl nám účet a 5 jenů nazpět (necelá koruna).

Co se týká počasí, je tu vedro, ale ženou se sem nějaké deště (tajfun). Dneska odpoledne pršelo, ale protože jsme byli někde zalezlí, nevadilo to.

Další kapitola: Sushi smršť

IMG_0872
Naše první sushi - nigiri set.

IMG_0067
Zahrada před jedním z domů v Kumamoto.

IMG_0221
Centrum Kumamoto, vzadu uprostřed je vidět kumamotský hrad.