Kumamoto


6.10. 2013
Máme se úžasně. Zaprvé jsme se dobře vyspali. Už v deset večer místního času jsme šli spát. Vzbudili jsme se asi ve čtyři ráno, ale zase jsme usnuli. Pak jsme začali den úžasnou japonskou snídaní - lehce opečený losos, rýže, tofu, smažený lotosový květ s hořčičným miso, čaj, nějaké to vajíčko a mandlový pudink - dobrotka. Mezi tím už přestalo pršet a venku už svítilo sluníčko. Ale během dne to pěkně peklo, teplota vylezla ke 30 °C.

Vydali jsme se objevovat Kumamoto - ale hlavní úkol dne bylo vyměnit kupon na japonské vlaky za railpass (JR pass), abychom mohli krásně jezdit všude po Japonsku za mnohem levnější ceny. Vlastně jsme jezdili jen za paušál, který už jsme zaplatili doma a neplatili jsme ani za místenky.

Dohoda s milými Japonci je občas rukama-nohama a se spoustou úsměvů, protože anglicky umí asi tolik, jako my japonsky (abychom jim nekřivdili, o pár slovíček umí oni víc, ale vysloví je tak, že naprosto netušíme, co říkají).

Po nádražním výletu jsme jeli do naší první japonské zahrady. Krása. Zahrada je kruhová, spousta vody, stromů, klidu, ale i lidu a taky koi kapři velcí jako sumci. K obědu jsme měli v páře vařené knedlíčky plněné sladkými bramborami a chutnalo nám to velmi.

Odpoledne jsme se zaregistrovali na konferenci, fotili nás na konferenční průkazku a jedna paní (Japonka) tam dokonce mluvila česky. Když jsme se ptali, jak to, dozvěděli jsme se, že má za manžela Čecha od Plzně. Hezký zážitek.

Dnes jsme také navštívili samurajský hrad v Kumamoto. Je to velké, kamenné, impozantní, byť je to rekonstrukce z 60. let 20. století, protože původní hrad v 19. století lehl popelem, jako ostatně mnoho dalších místních hradů. Působilo to na nás, že to je demonstrace síly a tajemné hrozby. Zrovna zapadalo sluníčko, byl pěkný výhled do okolí a na obzoru na vrcholcích hor se objevila duha.

Večer jsme se potkali s českými kolegy, co jsou tu také na konferenci, a šli s nimi na večeři. Zbodli jsme obrovskou mísu nudlí zalitých vývarem (asi hovězí, ale ne moc silný) a pár piv. Když jsme si totiž nudle objednali teplé, dali je do mísy s horkou polévkou - vývarem. Teď už padáme do postele.

Přikládáme fotku z dnešní snídaně, jak jsme si připravili podnosy - před tím, než jsme se do toho pustili a po snídani. Je jasně vidět, jak nám chutnalo.

Další kapitola: Konečně sushi

IMG_0870
Japonská snídaně před a po...

IMG_9926
Knedlíčky plněné sladkými bramborami.

IMG_9999
Zahrada v Kumamoto.

IMG_0200
Hrad v Kumamoto.

IMG_0186
Jedna z místností v kumamotském hradu.