Zimní Japonsko


E-maily z Japonska 3


IMG_019464

Tohle je již třetí společná cesta Katky a Petra do Japonska. Japonsko nás stále fascinuje a máme ho rádi. Zimu jsme v Japonsku ještě nezažili, a proto jsme zvolili jako termín přelom ledna a února 2024. Tentokrát se s námi do zimního Japonska přidal i Matěj, který měl jarní prázdniny. Byli jsme zvědaví na horské opice, které se v zimě chodí koupat do horkých pramenů, těšili jsme se na zasněžené zahrady a také na lyžování v Japonských Alpách, kde má být spousta dokonalého prašanu. V následujících kapitolách si můžete přečíst náš deník, který jsme každý den psali a posílali domů e-mailem. Dozvíte se, co se nám z našich přání splnilo a co jsme se nového o Japonsku zase dozvěděli. Je to stejný koncept jako naše předchozí dvě cesty: E-maily z Japonska a E-maily z Japonska 2.

Už mnoho let necestujeme s žádnými cestovkami, ale připravujeme si cestu sami. Najdeme si oblast, kam se chceme podívat a vybereme základní místa (města). Plán si píšeme den po dni do tabulky, tu pak průběžně upravujeme, škrtáme a přesouváme. Když máme hrubé obrysy, vyhledáme nejlepší letenky. Tenhle krok je potřeba udělat alespoň pár měsíců dopředu. Katka si pak nakoupí hromadu papírových průvodců a ponoří se do hledání dalších míst, kam se musíme podívat. Samozřejmě, že je jich násobně víc, než můžeme zvládnout, ale jako inspirace je to prima.

Pak si přes internet objednáme hotely, většinou přes nějakou vyhledávací službu jako je Booking nebo Agoda. Někdy objednáváme i přímo na stránkách hotelu, když je to výhodnější, jako tentokráte v Japonsku.

Další stránka naší tabulky obsahuje přehled cest cest vlakem a kolik to bude stát. Zvažovali jsme, jestli si máme koupit velký japonský vlakový lístek "global JR pass", který platí na všechny vlaky dopravce JR (Japan Railways - Japonské dráhy) po celé zemi. Protože tyto velké JR pasy v roce 2023 docela výrazně zdražily a my věděli, že nebudeme cestovat vlakem každý den, došli jsme k závěru, že by se nám to nevyplatilo. Nakonec jsme kupovali pouze JR pass West pro oblast Kansai-Hiroshima a na ostatní vlaky si kupovali jízdenky buď přímo u okénka na nádraží nebo v automatu. Na místní jízdy metrem, vlakem, autobusem nebo tramvají jsme používali japonské předplacené karty (fyzické anebo pak i v mobilu).

Moc děkujeme za ohlasy, které naše e-maily vyvolaly u adresátů. Motivovaly nás v psaní pokračovat a dělat vám radost.

Pohodlně se usaďte a nechte se unášet naším vyprávěním o "dobrodružství" v zimním Japonsku 2024 s fotografiemi, které jsme tam udělali.